Terapia online to wygodna alternatywa dla tradycyjnych spotkań z terapeutą. Pozwala na szybkie uzyskanie profesjonalnej pomocy bez konieczności wychodzenia z domu. Oferuje komfort i prywatność, jednocześnie wspierając osoby zmagające się z różnorodnymi trudnościami. W czym dokładnie pomaga psychoterapia online?

Jak terapia online może poprawić Twoje życie?

Tradycyjna terapia od lat pomaga w poprawie zdrowia psychicznego, oferując wsparcie w radzeniu sobie z wieloma problemami. Jednak współczesny styl życia – pełen obowiązków i dynamicznych zmian – sprawia, że wiele osób nie ma możliwości uczestniczenia w stacjonarnych spotkaniach.

Wygodną i skuteczną alternatywą staje się wówczas terapia online. To komfortowe i dostępne rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje pomocy psychologicznej. Czy jednak wszystkie problemy można rozwiązać w tej formie?

Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe należą do kręgu zaburzeń nerwicowych. Charakteryzują się przewlekłym odczuwaniem lęku, które może manifestować się w różnych formach i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ich leczenie stało się bardziej dostępne dzięki terapii online.

Patrycja Grzesikiewicz, psycholog dorosłych, zwraca uwagę, że dzięki terapii online pacjenci mogą otrzymać przede wszystkim wsparcie potrzebne do radzenia sobie z problemami takimi, jak ataki paniki i przewlekły lęk. A jedną z najbardziej polecanych metod w walce z tymi zaburzeniami jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT) online. Ta forma psychoterapii łączy techniki poznawcze i behawioralne.

Zaburzenia depresyjne

Terapia online staje się też coraz bardziej popularna i skuteczna w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Oferuje przestrzeń do omawiania problemów, pomaga pacjentom rozwijać techniki regulacji emocji, wspiera w zmianie negatywnych wzorców myślowych i zachowań.

Szczególnie skuteczna w leczeniu tego rodzaju problemów jest – wspomniana już – terapia poznawczo-behawioralna, której celem jest identyfikacja negatywnych wzorców myślenia oraz ich modyfikacja. Metody stosowane w terapii CBT, które mogą zostać wykorzystane, to m.in.:

  • Model ABC – A (Activating Event), wydarzenie aktywujące; B (Beliefs), przekonania, które jednostka ma na temat wydarzenia; C (Consequences) to konsekwencje emocjonalne  i behawioralne wynikające z przekonań. Jak wyjaśnia psycholog Grzesikiewicz: „Na przykładzie minionej sytuacji pacjent wypisuje przekonania, które pojawiły się na jej temat, potem emocje, które się pojawiły w związku z tym wraz z odczuciami fizjologicznymi, które im towarzyszyły (np. pocenie rąk, drżenie głosu) oraz zachowanie, którego się dokonało”.
  • Reatrybucja poznawcza – polega na analizie i zmianie przypisywanych przyczyn zdarzeń czy sytuacji, aby pomóc pacjentowi w bardziej realistycznym i zrównoważonym postrzeganiu rzeczywistości. „Odbywa się poprzez zapisanie dowodów, które zaprzeczają danej myśli oraz dowodów, które  ją potwierdzają. Następnie konstruuje się nowe, alternatywne przekonanie, które w zdrowszy sposób pozwala na postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości. Celem tej metody jest rozszerzenie perspektywy, która realnie zmienia to jak się czujemy” – mówi psycholog Grzesikiewicz.
  • Strzałka w dół – pozwala dotrzeć krok po kroku do podstawowych, najgłębszych przekonań, które często leżą u podstaw destrukcyjnych myśli i emocji.
  • Technika tortu – narzędzie wykorzystywane do analizy i kwestionowania negatywnych przekonań lub myśli pacjenta poprzez przypisywanie udziału różnych czynników w danej sytuacji. Psycholog Grzesikiewicz zaznacza, że w tej metodzie również pracuje się nad poszerzeniem perspektywy pacjenta.

PTSD i zaburzenia adaptacyjne

Terapia poznawczo-behawioralna online pozwala także na leczenie zespołu stresu pourazowego oraz zaburzeń adaptacyjnych. W tym przypadku spotkania online umożliwiają pacjentom pracę nad rozpoznawaniem i kwestionowaniem negatywnych myśli, które są związane z traumą.

CBT online daje pacjentom konkretne narzędzia do radzenia sobie z problemami. A to w dłuższej perspektywie prowadzi do poprawy jakości życia i większego poczucia kontroli nad codziennością.

ADHD u dorosłych

Terapia online może znacząco poprawić jakość życia osób dorosłych, które zmagają się z ADHD. Zaburzenie to wpływa negatywnie na wiele aspektów codziennego funkcjonowania: od życia osobistego, przez relacje zawodowe, społeczne, po zdrowie psychiczne. Dorośli z ADHD często zmagają się z trudnościami w koncentracji, organizacji pracy i realizacji zadań. Pojawia się u nich impulsywność i brak cierpliwości. Często zapominają też o ważnych sprawach.

Terapia online może znacząco wspierać rozwijanie technik zarządzania czasem oraz zwiększania koncentracji. Pomaga też wypracować strategie dostosowane do indywidualnych potrzeb, które sprawiają, że radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami staje się znacznie łatwiejsze.

Zaburzenia osobowości

Online można leczyć także zaburzenia osobowości. W leczeniu zaburzeń osobowości, takich jak borderline pomocna jest zwłaszcza terapia dialektyczno-behawioralna (DBT) online. Jest to nowoczesna forma psychoterapii, która łączy elementy terapii poznawczo-behawioralnej z technikami uważności i akceptacji. Umożliwia ona skuteczne leczenie szerokiego spektrum problemów emocjonalnych i behawioralnych.

Jedną z częściej stosowanych metod DBT w leczeniu zaburzenia borderline jest analiza łańcuchowa. Polega ona na rozłożeniu problematycznego zachowania na poszczególne etapy. A to pozwala zauważyć konkretne wyzwalacze, emocje oraz myśli, prowadzące do danego zachowania. Daje to pacjentowi szansę na szczegółowe zrozumienie mechanizmów prowadzących do problematycznych zachowań.

Silny stres, zakręty życiowe, nagłe zmiany

Terapia online staje się cennym narzędziem wsparcia w przypadku silnych stresów i kryzysów życiowych. Dzięki niej można uzyskać wsparcie w trudnych chwilach – np. rozwód, rozstanie, utrata pracy, żałoba, choroba, problemy finansowe, przemoc, konflikty w rodzinie, wypalenie zawodowe – bez konieczności wychodzenia z domu.

Terapia online dostarcza także narzędzi do radzenia sobie ze stresem. Dzięki regularnym sesjom pacjenci mogą na bieżąco omawiać ze specjalistą trudności oraz postępy w pracy. A to zwiększa poczucie kontroli nad własnym życiem.

Problemy w relacjach

Terapia online okazuje się być też bardzo skuteczna w rozwiązywaniu problemów w relacjach interpersonalnych. Pozwala na poprawę komunikacji i wzmocnienie więzi z innymi. Dzięki wsparciu terapeuty pacjenci uczą się podejmować trudne rozmowy bez agresji czy defensywności, ale też empatycznie patrzeć na drugą stronę.

Uzależnienia behawioralne i od substancji

Terapia online jest też skuteczną i wygodną formą wsparcia leczenia alkoholizmu i innych uzależnień. Pozwala na pracę w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki profesjonalnemu podejściu terapeuty pacjent uczy się rozumieć mechanizmy uzależnienia, rozwijać zdrowsze nawyki i zapobiegać nawrotom.

Po zakończeniu terapii kluczowe jest kontynuowanie pracy nad sobą, np. poprzez grupy wsparcia, odbudowę relacji oraz zdrowy styl życia, aby utrzymać abstynencję i poprawić jakość życia.

Myśli samobójcze i samookaleczenia

Poprzez internetową terapię kryzysową mogą otrzymać wsparcie także osoby, u których pojawiają się myśli samobójcze i tendencje do samookaleczeń. Takie trudności wymagają szybkiej interwencji oraz profesjonalnej pomocy, na co pozwala właśnie taka forma terapii.