Spis treści:
Alkoholizm jest jednym z najpoważniejszych problemów społecznych. Nałóg stopniowo odbiera kontrolę nad codziennością – niszczy zdrowie fizyczne, wpływa głęboko na psychikę i relacje społeczne. Dużym wsparciem w leczeniu tych problemów może być terapia online. Kiedy warto się na nią zdecydować i jak rozpocząć leczenie?
Czym jest alkoholizm i jak wpływa na życie osoby uzależnionej?
Alkoholizm (uzależnienie od alkoholu, choroba alkoholowa) to przewlekłe i postępujące zaburzenie, które charakteryzuje się nadmiernym, kompulsywnym spożywaniem alkoholu. Osoba pozostająca w nałogu nie przerywa picia, nawet mimo negatywnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych.
Choroba alkoholowa bardzo często kojarzona jest z jedną grupą społeczną – mężczyznami o niskim statusie społecznym i niskim wykształceniu. Choć rzeczywiście problem pojawia się też w tej grupie osób, to jednak często dotyczy także innych środowisk społecznych. Uzależnienie nie zna granic płci, wieku ani statusu.
Alkoholizm nierzadko dotyka także kobiet i młodzieży. Występuje u osób z różną pozycją zawodową, także osób z wyższym wykształceniem. Jednak osoby lepiej sytuowane mogą po prostu skuteczniej ukrywać swój problem. Podobnie kobiety, których uzależnienia bywają szczególnie stygmatyzowane, bardzo często starają się ukrywać problem przed innymi.
Alkoholizm ma destrukcyjny wpływ na życie jednostki. Może to obejmować następujące obszary:
- zdrowie fizyczne – nadużywanie alkoholu może prowadzić m.in. do problemów z układem sercowo-naczyniowym, stłuszczenia wątroby, zapalenia i marskości wątroby,
- zdrowie psychiczne – alkoholizm może prowadzić do zaburzeń pamięci, trudności w koncentracji, czasem depresji, lęków oraz innych zaburzeń psychicznych,
- relacje międzyludzkie – skutkiem choroby alkoholowej są narastające konflikty prowadzące do rozpadu rodziny, samotność, izolacja; alkohol często staje się czynnikiem nasilającym przemoc psychiczną, fizyczną lub emocjonalną,
- życie zawodowe i finansowe – alkoholizm może skutkować utratą pracy, obniżoną wydajnością oraz częstymi absencjami; częstym problemem osób z uzależnieniami są też problemy finansowe,
- obszary osobiste – alkoholizm niszczy wiarę w siebie i swoje możliwości.
Jak rozpoznać pierwsze oznaki uzależnienia?
Alkoholizm charakteryzuje się powolnym i stopniowym rozwojem, którego przebieg może różnić się u każdej osoby. Choć często kojarzy się z widocznymi i skrajnymi przypadkami, to w rzeczywistości problem uzależnienia może przyjmować bardziej subtelne formy.
Jednak w większości przypadków objawy, które powinny zaniepokoić to przede wszystkim:
- głód alkoholowy, silne pragnienie picia, także w sytuacjach, gdzie wcześniej nie byłoby to normą,
- trudności w powstrzymywaniu się od picia,
- utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu,
- objawy odstawienia m.in. drżenie rąk, nerwowość, pocenie się lub problemy ze snem,
- sięganie po alkohol, aby złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego,
- zaniedbywanie obowiązków,
- skupianie się na piciu kosztem rodziny, pracy, znajomych,
- potrzeba wypijania coraz większych ilości, aby osiągnąć ten sam efekt,
- picie mimo świadomości szkodliwości.
Często pojawiają się także próby ukrycia problemu. Choć nie zawsze muszą oznaczać zaawansowane uzależnienie, to jednak mogą być poważnym sygnałem ostrzegawczym.
Należy jednak pamiętać, że u każdej osoby uzależnienie może przejawiać się nieco inaczej i z różną intensywnością. U części osób nałóg może objawiać się skrajnym piciem, „na umór”, z regularnymi epizodami intensywnego spożycia alkoholu. Z kolei u innych sygnałem rozwijającego się uzależnienia może być codzienne picie w ramach „rozluźnienia” po pracy.
Jak leczyć alkoholizm?
Jak zaznacza Patrycja Grzesikiewicz, psycholog dorosłych: „Pierwszym etapem leczenia alkoholizmu jest detoksykacja alkoholowa, gdyż w uzależnienie od substancji często wpisane są ciągi alkoholowe, które wynikają z całkowitej utraty kontroli nad ilością oraz częstotliwością sięgania po substancję. Wskutek ciągu alkoholowego alkohol jest stale obecny w organizmie, niekiedy przez bardzo długi czas. Detoksykacja to oczyszczenie organizmu z alkoholu poprzez podanie pacjentowi elektrolitów, soli mineralnych i witamin formie dożylnej. Detoksykacją zajmuje się ośrodek uzależnień alkoholowych”.
Dalej szansę na odzyskanie kontroli nad swoim życiem oraz powrót do zdrowia fizycznego i psychicznego daje terapia uzależnień. Możliwa jest terapia indywidualna i grupowa. Leczenie pomaga pacjentowi uporać się z nałogiem, ale też odbudować zdrowie psychiczne i fizyczne. Terapia ma też na celu przywrócić pacjentowi zdolność do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Należy jednak pamiętać o tym, że leczenie alkoholizmu to złożony proces, który wymaga indywidualnego podejścia i może obejmować różne metody terapeutyczne. Oprócz wspomnianej już psychoterapii lekarz może zdecydować też o farmakoterapii, czy programie rehabilitacyjnym.
Część osób, zanim zgłosi się do specjalisty, podejmuje także próby samodzielnego pokonania uzależnienia. Jednak najczęściej takie podejście okazuje się niewystarczające. Leczenie alkoholizmu to bowiem proces, który wymaga dużego zaangażowania, wiedzy i wsparcia. A uzależnienie wiąże się z głębokimi mechanizmami psychologicznymi i fizjologicznymi. Więcej na ich temat przeczytasz w tym miejscu.
Dlatego próba samodzielnego leczenia niesie ze sobą ryzyko braku długoterminowej skuteczności.
Czy terapia online może pomóc w leczeniu uzależnienia od alkoholu?
Coraz popularniejszą formą wsparcia w leczeniu alkoholizmu jest terapia online. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii zapewnia dostęp do profesjonalnej pomocy z dowolnego miejsca i o dogodnej porze.
Co więcej, wykazuje skuteczność porównywalną z tradycyjnymi formami terapii stacjonarnej. Badania potwierdzają jej efektywność w redukcji spożycia alkoholu, a także w poprawie ogólnego stanu zdrowia psychicznego.
Inne korzyści związane z terapią przez internet to przede wszystkim: większa dostępność, elastyczność, prywatność, czy brak stresu związanego z podróżowaniem.
Jak wygląda współpraca z terapeutą online?
Ta forma terapii łączy tradycyjne metody leczenia uzależnień z wykorzystaniem technologii. Na początku terapeuta poznaje skalę problemu, historię picia oraz oczekiwania pacjenta. Na tej podstawie tworzy indywidualny plan terapii.
Terapeuta dostosowuje program leczenia i techniki terapeutyczne do specyficznej sytuacji pacjenta. Sesje najczęściej odbywają się za pomocą wideorozmów lub innych narzędzi komunikacji online.
W czasie spotkań terapeuta pomaga osobie uzależnionej zrozumieć mechanizmy uzależnienia. Pomaga też poznać pacjentowi jego emocje i myśli, co jest bardzo ważne do pracy nad zmianą zachowań i nawyków. Opracowywane są także strategie zapobiegania nawrotom.
Jak rozpocząć terapię alkoholizmu w formie online?
Jeśli uważasz, że Twój stosunek do alkoholu wymaga interwencji z zewnątrz, poszukaj specjalistów oferujących terapię online. Doświadczonych psychoterapeutów uzależnień znajdziesz także w naszym Centrum Terapii Online. Następnie umów pierwszą konsultację z wybranym specjalistą. Możesz to zrobić telefonicznie lub przez formularz kontaktowy na stronie internetowej.
Przed pierwszym spotkaniem zastanów się nad tym jak często sięgasz po alkohol, w jakich ilościach pijesz, czy są momenty kiedy, alkohol przejmuje kontrolę nad Twoim zachowaniem. Możesz także zanotować wszelkie pytania do terapeuty, Więcej o tym, jak przygotować się do pierwszej sesji online przeczytasz tu.
Pamiętaj także, że przy wyszukiwaniu terapeuty online kluczowe jest, aby wybierać specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Od tego wyboru w dużej mierze zależeć będzie skuteczność leczenia. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne zbadanie dostępnych opcji.
Ile trwa leczenie alkoholizmu i co po leczeniu?
Leczenie alkoholizmu to złożony proces, dlatego czas trwania terapii może być bardzo zróżnicowany. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, stopnia zaawansowania uzależnienia oraz towarzyszących mu problemów zdrowotnych czy psychicznych.
Należy także pamiętać, że zakończenie terapii nie oznacza końca pracy nad sobą. Dlatego wsparcie terapeutyczne może być kontynuowane w formie okazjonalnych spotkań kontrolnych. Pacjent może uczestniczyć też w grupach, takich jak Anonimowi Alkoholicy (AA).
Psycholog Grzesikiewicz zaznacza: ”Należy jednak pamiętać, że grupa wsparcia definiowana jest jako samopomocowa forma pomocy psychologicznej, tworzona przez pewien zespół ludzi zmagających się z podobnymi problemami. Nie są grupami terapeutycznymi, które są tworzone przez psychoterapeutów lub psychologów czyli wykwalifikowane osoby w dziedzinie zdrowia psychicznego”.
Dla utrzymania abstynencji, ważne może być także odbudowanie relacji rodzinnych, zawodowych i społecznych. Inne kluczowe działania to: ograniczanie sytuacji związanych z alkoholem i budowanie zdrowych nawyków, takich jak regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie czy techniki radzenia sobie ze stresem.