Psycholog czy psychoterapeuta? Wiele osób ma trudność z rozróżnieniem tych specjalistów oraz zdecydowaniem, do którego z nich zwrócić się ze swoimi problemami. A właściwy wybór może mieć istotne znaczenie dla powodzenia i efektywności terapii.

W artykule wyjaśniamy podstawowe różnice pomiędzy tymi profesjami. Dzięki czemu będziesz mógł świadomie podjąć decyzję o tym, który specjalista może najlepiej Ci pomóc!

Kim jest psycholog?

Psycholog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów emocjonalnych, psychicznych oraz behawioralnych. Zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, musi on uzyskać dyplom magistra psychologii na polskiej uczelni (lub uzyskać za granicą wykształcenie uznane za równorzędne w Rzeczypospolitej Polskiej).

Dopiero po zakończeniu studiów magisterskich psycholog może zdobyć dodatkowe kwalifikacje, np. w zakresie psychoterapii czy psychologii klinicznej. Psycholog może być jednocześnie psychoterapeutą, ale dopiero wtedy, gdy zdobędzie odpowiednie uprawnienia.

Kim jest psychoterapeuta?

Z kolei psychoterapeuta to specjalista, który nie tylko ukończył studia magisterskie z psychologii, ale odbył też odpowiednie szkolenie z zakresu psychoterapii w wybranym dla siebie nurcie psychoterapeutycznym. Warto podkreślić, że psychoterapeutą może zostać nie tylko magister psychologii, ale także osoba posiadająca wyższe wykształcenie magisterskie z kierunków pokrewnych lub osoba, która ukończyła studia medyczne.

Wobec tego, wiedzę i odpowiednie kompetencje do pracy psychoterapeuci zdobywają na szkoleniach z psychoterapii/studiach podyplomowych z psychoterapii. Szkoła psychoterapii musi być akredytowane przez odpowiednie organizacje zawodowe.

Kandydat musi też uzyskać certyfikat wydawany przez jedno z uznanych towarzystw psychoterapeutycznych.

Psycholog i psychoterapeuta: podstawowe różnice

Jak widać, podstawową różnicą między psychologiem a psychoterapeutą jest wykształcenie. W pierwszym przypadku konieczne jest ukończenie 5-letnich jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia. W drugim przypadku oprócz studiów magisterskich, dodatkowo wymagane jest ukończenie 4-letniego szkolenia specjalistycznego w zakresie psychoterapii.

Inne różnice to przede wszystkim:

  • Zakres działań – psycholog diagnozuje problemy psychiczne, emocjonalne i behawioralne. Udziela również wsparcia psychologicznego, prowadzi edukację dotyczącą zdrowia psychicznego. Z kolei psychoterapeuta prowadzi psychoterapię, której celem jest głęboka praca nad zmianą wzorców myślenia, zachowania i emocji. Warto podkreślić, że psychoterapia to regularna współpraca z psychoterapeutą, która opiera się na cyklicznych spotkaniach, zazwyczaj odbywających się raz w tygodniu, i trwająca przez określony czas. W zależności od nurtu, w jakim jest prowadzona, terapia może być krótkoterminowa lub długoterminowa.
  • Regulacje prawne – zawód psychologa jest regulowany przez ustawę z 2001 roku. W drugim przypadku najnowsze przepisy (styczeń 2024) normują definicję psychoterapii oraz to, kto może prowadzić psychoterapię. Nie zawężają się jednak tylko do osób z kierunkowym wykształceniem (np. magister psychologii).
  • Własna terapia – psycholog nie musi przechodzić terapii własnej. Natomiast psychoterapeuta powinien przejść własną psychoterapię w ramach szkolenia.
  • Czas pracy z pacjentem – działania psychologa są najczęściej krótkoterminowe, natomiast psychoterapeuta podejmuje się długoterminowego procesu leczenia.

Kiedy udać się do psychologa, kiedy do psychoterapeuty?

Zastanawiasz się, czy wybrać się do psychologa, czy do psychoterapeuty? Wiele zależy od problemów, z jakimi się zmagasz.

Wizyta u psychologa może pomóc w przypadku:

  • trudności emocjonalnych, które są wynikiem bieżących wydarzeń życiowych,
  • życiowych kryzysów, wynikających np. z żałoby, rozwodu, czy utraty pracy,
  • braku rozumienia swoich reakcji,
  • braku pewności siebie,
  • konfliktu z bliskimi, partnerem, nieporozumień w pracy,
  • trudności w nawiązywaniu relacji międzyludzkich,
  • wypalenia zawodowego,
  • trudności z podejmowaniem ważnych decyzji,
  • psychoedukacji i rozwoju osobistego.

Wizyta u psychoterapeuty natomiast pomoże:

  • rozwiązać długotrwałe problemy emocjonalne,
  • radzić sobie z chronicznym stresem, lękiem, depresją.
  • leczyć zaburzenia osobowości,
  • przepracowywać traumy i inne poważne problemy psychiczne,
  • długoterminowym wsparciu nad zmianą wzorców zachowań lub myślenia.

Reasumując – psycholog i psychoterapeuta różnią się zakresem pomocy, jaką oferują. Psycholog
pomaga głównie w trudnościach emocjonalnych wynikających z bieżących wydarzeń życiowych,
takich jak kryzysy osobiste, konflikty, czy trudności w relacjach. Zajmuje się także psychoedukacją i
wsparciem w rozwoju osobistym. Psychoterapeuta natomiast koncentruje się na długotrwałych
problemach emocjonalnych i zaburzeniach psychicznych, takich jak chroniczny stres, depresja,
zaburzenia osobowości czy traumy. Oferuje długoterminowe wsparcie, pomagając w zmianie
wzorców myślenia i zachowań.

Gdzie szukać psychologa lub psychoterapeuty?

Jeśli szukasz psychologa lub psychoterapeuty, doskonałą opcją może być skorzystanie z usług online. Daje to bowiem możliwość łatwego dostępu do specjalistów z różnych dziedzin. W naszym Centrum Terapii Online znajdziesz wielu doświadczonych psychologów i psychoterapeutów, którzy będą cię wspierać na drodze do zdrowia psychicznego i osobistego rozwoju, bez względu na twoje miejsce zamieszkania. 

Pełną listę specjalistów znajdziesz w tym miejscu.

Nasi specjaliści posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w pracy. Dlatego też ich usługi są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. A dzięki temu, że spotkania odbywają się online, możesz też zachować większą anonimowość i prywatność. Poza tym z uwagi na to, że podczas sesji przebywasz w zaciszu własnego domu, możesz czuć się komfortowo i swobodnie.