Spis treści:
Psychoterapia jest uznawana za metodę leczenia i wsparcia, stosowaną w rozwiązywaniu różnorodnych problemów emocjonalnych i psychologicznych. Pomaga pacjentom poczuć się lepiej oraz osiągać osobiste cele terapeutyczne. Może trwać tak długo, jak potrzebuje tego pacjent. A czas pojawienia się pierwszych efektów zależy od kilku czynników!
Co daje psychoterapia?
Psychoterapia jest specjalistyczną metodą leczenia, która pomaga osobom zmagającym się z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Prowadzi do stopniowego niwelowania zaburzeń i problemów, z którymi zgłosił się pacjent. Wprowadza także zmiany w kierunku dalszego rozwoju oraz osiągania dobrostanu psychicznego.
Pomaga, więc pacjentom zrozumieć pewne mechanizmy oraz wyposaża ich w narzędzia, które pozwolą im samodzielnie stawiać czoła tym trudnościom. Żeby jednak była skuteczna i przynosiła efekty, konieczne jest zaangażowanie pacjenta oraz praca nad sobą – także między sesjami. Dlatego też pierwsze efekty najczęściej pojawiają się stopniowo.
Ile sesji terapeutycznych potrzeba, żeby zobaczyć pierwsze postępy?
Efekty psychoterapii są więc najczęściej rozłożone w czasie. Jednak pierwsze zmiany pacjenci często zauważają już po kilku sesjach. Mogą one różnić się w zależności od metody psychoterapii, ale też trudności, z jakimi zgłosił się pacjent.
Najczęściej jednak pierwsze efekty można opisać tak:
- zmieniasz perspektywę – zaczynasz patrzeć na siebie i swoje problemy w zupełnie nowy sposób, z różnych punktów widzenia; patrzysz głębiej,
- wprowadzasz nowe strategie i narzędzia do rozwiązywania problemów – to mogą być pozornie małe rzeczy, np. bierzesz głęboki oddech, zanim zareagujesz,
- zauważasz lepszą jakość relacji – potrafisz komunikować się w zdrowy i korzystny dla obu stron sposób, dbasz o swoje granice,
- stajesz się bardziej wyrozumiały w stosunku do samego siebie i innych,
- rozpoznajesz nowe nawyki i wzorce – dzięki czemu dokonujesz bardziej świadomych wyborów,
- lepiej rozumiesz siebie,
- rozpoznajesz czynniki wyzwalające, które wywołują u ciebie nieprzyjemne emocje lub uczucia,
- stajesz się coraz bardziej odpowiedzialny za swoje czyny i reakcje.
Co wpływa na tempo terapii?
Choć, jak wspominaliśmy, pierwszych efektów psychoterapii można spodziewać się często już po kilku sesjach, nie jest to regułą. Dlaczego? Otóż na tempo psychoterapii wpływa wiele czynników, dlatego też efekty mogą pojawiać się w bardzo różnym tempie.
Najważniejsze elementy, które wpływają na tempo postępów w terapii, to przede wszystkim rodzaj trudności/zaburzenia, z którymi zgłasza się pacjent. Istotna jest także złożoność problemu – im bardziej skomplikowany, tym więcej czasu może upłynąć, zanim pojawią się efekty.
Bardzo ważna jest także motywacja pacjenta, jego zaangażowanie, gotowość do eksploracji emocji wprowadzania zmian. Niektóre osoby łatwiej adaptują się do nowych strategii radzenia sobie z emocjami, z kolei u innych może upłynąć więcej czasu.
Oczywiście bardzo ważny jest też rodzaj psychoterapii, podejście terapeutyczne, czy relacja z terapeutą.
Czy widoczny postęp oznacza koniec problemu?
Pojawienie się pierwszych postępów w psychoterapii to bez wątpienia pozytywny znak. Jednak nie oznacza to, że problem pacjenta został rozwiązany. Bo choć główne objawy trudności mogą złagodnieć, to jednak głębsze przyczyny problemu, mogą wciąż nie zostać w pełni zrozumiane i przepracowane. Wymagają dalszej pracy.
Czasem pacjenci myślą także, że po zakończeniu terapii ich problemy zostaną raz na zawsze rozwiązane. Jednak nie ma możliwości, by całkowicie wyeliminować z życia trudności i wyzwania, gdyż te są jego nieodłączną częścią.
Kluczowym celem terapii jest, więc nie tylko rozwiązanie obecnych trudności, ale także uświadomienie pewnych mechanizmów oraz nauczenie pacjenta, jak radzić sobie z przyszłymi wyzwaniami.
Kiedy niepokoić się brakiem efektów psychoterapii?
Choć psychoterapia najczęściej działa i pomaga pacjentom, to jednak może zdarzyć się, że jest nieskuteczna, a czasem nawet szkodliwa. Jeśli, więc po pewnym czasie nie widzisz żadnych efektów, może być to znak, że podejście terapeutyczne nie jest odpowiednie. W takim przypadku warto porozmawiać z terapeutą o tym problemie. Zastanowić się nad sposobem ożywienia procesu lub rozważyć zmianę podejścia, a nawet terapeuty.
Jeśli chcesz zmienić swojego terapeutę i szukasz zaufanego specjalisty, który dobrze Cię zrozumie i pomoże wprowadzić trwałe zmiany w życiu, skontaktuj się z nami. Oferujemy psychoterapię online, dlatego też z naszych usług możesz korzystać niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Współpracujemy też z doświadczonymi i empatycznymi terapeutami, którzy mają bogate doświadczenie w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów.