Wiele osób odczuwa niepokój przed rozpoczęciem terapii psychologicznej i jest to całkowicie naturalne. Jednak obawy te nigdy nie powinny powstrzymywać Cię przed skorzystaniem z profesjonalnej pomocy. Sprawdź, jak radzić sobie z lękiem przed pierwszą wizytą u psychologa!

Dlaczego pierwsza wizyta u psychologa może budzić lęk?

Idąc na terapię po raz pierwszy, możesz czuć się niepewnie, a nawet odczuwać lęk. Jest to całkowicie naturalne, gdyż nieznane sytuacje bardzo często wywołują silne emocje. Poza tym terapia wymaga także otwartości i szczerości i nierzadko wiążę się z ujawnianiem bardzo osobistych i bolesnych doświadczeń. A dla wielu osób mówienie o swoich emocjach jest bardzo trudne, zwłaszcza przed zupełnie obcymi osobami.

Poza tym lęk może mieć także związek ze stereotypami, dotyczącymi psychoterapii. Niektórzy wciąż bowiem postrzegają ją jako oznakę słabości. Przez co mogą pojawić się obawy przed stygmatyzacją, czy oceną przez otoczenie.

Czasem jednak lęk ma związek z tym, co w trakcie terapii może odkryć o sobie pacjent. Zdarza się, że niektóre emocje i wspomnienia zostają wyparte, a strach przed tym, że zapomniane rzeczy mogą wyjść na powierzchnię może być paraliżujący.

Jednak bez względu na przyczynę, lęk nie powinien blokować Cię przed rozpoczęciem terapii. Twój stan psychiczny jest bowiem bardzo ważną częścią Twojego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Pamiętaj, że psycholog jest specjalistą, który niemal codziennie pracuje z osobami, które odczuwają różnego rodzaju niepokoje. Dlatego też doskonale zrozumie Twój lęk przed pierwszą wizytą i nie będzie Cię z tego powodu oceniał. Jego zadaniem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której będziesz mógł stopniowo się otwierać i wyrażać swoje myśli i uczucia bez osądu.

Sposoby na lęk przed pierwszą wizytą u psychologa

  • Zaakceptuj swój lęk i uświadom sobie, że takie obawy są dość powszechne i całkiem normalne – lęk często wskazuje na obszary, w których czujemy się niepewnie. Nic więc dziwnego, że pojawia się w nieznanych sytuacjach, jak pierwsza wizyta u psychologa. Dlatego też, zamiast z nim walczyć, warto dać sobie do niego prawo i go zaakceptować. 
  • Przygotuj się do terapii psychologicznej – zaplanuj wizytę na dogodny czas. Zbierz też informacje o przebiegu pierwszej sesji, co zminimalizuje lęk przed nieznanym. Daj sobie też czas przed i po sesji, aby zrelaksować się i przetworzyć swoje emocje.
  • Zapisz pytania i obawy – w zmniejszeniu napięcia może pomóc też spisanie wszystkich pytań i trudności, o których chciałbyś wspomnieć. Dzięki temu nie będziesz martwić się, że jakiś problem zostanie pominięty. Postaraj się także dokładnie określić, czego oczekujesz od terapii.
  • Pamiętaj, że terapia u psychologa jest poufna – wszystkie informacje, które pacjent przekazuje podczas sesji, są chronione tajemnicą zawodową. Dlatego też, to co powiesz podczas wizyty, zostanie między Tobą a psychologiem.
  • Korzystaj z technik relaksacyjnych – niektóre techniki relaksacyjne mogą też pomóc Ci radzić sobie ze stresem, lękiem i napięciem. Należą do nich m.in. ćwiczenia oddechowe, medytacja, joga, spacer, czy muzykoterapia, np. trening Jacobsona, który można znaleźć na YouTube. 
  • Znajdź wsparcie u bliskich – w zmniejszeniu lęków może pomóc także rozmowa o obawach z przyjaciółmi czy członkami rodziny. Pozwala ona bowiem spojrzeć na sytuację z nowej perspektywy, przez co emocje nieco tracą na swojej intensywności.
  • Bądź dla siebie wyrozumiały – pamiętaj też, że masz całkowite prawo do swoich obaw. Szczególnie w momentach, które wymagają otwartości i mówienia o trudnych doświadczeniach, możesz odczuwać dyskomfort. Dlatego też nie bądź dla siebie z tego powodu surowy.

Rozważ terapię online

Jeśli odczuwasz silny lęk przed tradycyjną wizytą u psychologa, rozważ terapię online. Tego rodzaju spotkanie pozwala na kontakt z psychologiem w bardziej komfortowych warunkach, gdyż w czasie sesji możesz przebywać w zaciszu własnego domu. Dzięki temu będziesz mógł poczuć się mniej zestresowany niż w obcym gabinecie.

Z uwagi na to, że terapia online umożliwia kontakt na dystans, może też zmniejszać lęk związany z osobistym spotkaniem. Poza tym część pacjentów może odczuwać większą swobodę w mówieniu o swoich trudnościach i emocjach.

Znajdź odpowiedniego psychologa

W pokonaniu lęku przed pierwszą wizytą pomóc może także znalezienie odpowiedniego terapeuty. Chodzi tu o wybranie specjalisty, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa, zaufania i komfortu. Ważne jest także, by posiadał odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, gdyż wtedy będzie w stanie zapewnić Ci odpowiednie wsparcie.

W naszym Centrum masz możliwość przeprowadzenia ankiety, dzięki której będziemy w stanie zaproponować Ci współpracę ze specjalistą najbardziej zbliżonym do Twoich preferencji. Bierzemy pod uwagę m.in. rodzaj pomocy, której potrzebujesz, preferencje dotyczące terminów spotkań, czy powody poszukiwania pomocy.Dobre dopasowanie między pacjentem a terapeutą jest kluczowym elementem. Pozwala bowiem wypracować właściwą dynamikę komunikacji, która jest bardzo ważna dla powodzenia terapii.