Spis treści:
Czas terapii jest bowiem zawsze dopasowany do charakteru i nasilenia trudności, z jakimi zmaga się dana osoba. Jednak, aby dać pacjentom pewien obraz tego, czego mogą się spodziewać, prezentujemy orientacyjne okresy trwania terapii!
Ile czasu trwa psychoterapia?
Średni czas trwania psychoterapii zależy od wielu czynników, które szczegółowo omówimy w dalszej części artykułu. Natomiast, aby pacjenci mieli też pewien obraz długości procesu, można przyjąć orientacyjne widełki czasowe:
- terapia krótkoterminowa – zazwyczaj 8-20 sesji (są to głównie chwilowe kryzysy, problemy z podjęciem trudnej decyzji itp.),
- terapia średnioterminowa – ok. 6-12 miesięcy,
- terapia długoterminowa – od kilku miesięcy nawet do kilku lat,
Są to jednak ramy orientacyjne. Przewidywaną długość terapii najlepiej ustalić ze specjalistą, po szczegółowym omówieniu trudności, podczas konsultacji psychologicznej.
Czasem może zdarzyć się także, że ustalona wstępnie długość leczenia, zostanie skorygowana w trakcie procesu terapeutycznego.
Od czego zależy czas trwania psychoterapii?
Psychoterapia to dość skomplikowany proces, który zawsze dostosowany jest do unikalnych potrzeb pacjenta. Każdy człowiek jest inny, a to oczywiście nie jest bez znaczenia dla tempa i przebiegu procesu terapeutycznego. Dlatego też czas leczenia problemów psychologicznych różni się w zależności od charakteru i stopnia trudności, z jakimi boryka się dana osoba.
Główne czynniki, które wpływają na czas trwania psychoterapii to przede wszystkim:
- rodzaj i skala problemu, z jakim zgłasza się pacjent,
- głębokość problemu (czas trwania oraz okoliczności, które mogą pogłębiać te trudności),
- gotowość pacjenta do otwartej i szczerej komunikacji,
- zaangażowanie pacjenta, gotowość do wprowadzania zmian,
- rodzaj terapii, planu terapeutycznego,
- współistniejące problemy.
Kiedy wiadomo, że psychoterapia przyniosła efekty i można ją zakończyć?
Psychoterapia to proces, którego efekty nie są widoczne od razu, ale przychodzą stopniowo. Badania wykazują pozytywny związek pomiędzy długością leczenia a wynikami terapii – dłuższe terapie wiążą się często z trwalszymi i bardziej znaczącymi zmianami.
Oczywiście nie oznacza to, że psychoterapia powinna trwać jak najdłużej, gdyż może się to wiązać z nadmiernym skupianiem na analizie problemów i utrudniać pacjentowi samodzielne funkcjonowanie poza gabinetem. Dlatego też ważne jest, by czas trwania terapii zawsze dostosowany był do indywidualnych potrzeb. Kiedy zatem wiadomo, że psychoterapia przyniosła efekty i można ją zakończyć?
Terapia kończy się sukcesem w chwili, kiedy pacjent osiągnął cele, na które wspólnie zgodził się z terapeutą na początku procesu. Poza tym u pacjenta obserwuje się także m.in.:
· poprawę samopoczucia emocjonalnego,
· zwiększenie świadomości,
· poprawę relacji interpersonalnych,
· akceptację i integrację przeszłych doświadczeń,
· zmniejszenie lub ustąpienie objawów, z którymi zgłosił się pacjent,
· gotowość do samodzielności,
· zwiększoną pewność siebie.
Warto podkreślić jednak, że pacjenci powinni mieć realne oczekiwania co do efektów psychoterapii. Jej zakończenie nie jest uzależnione od braku problemów, czy pojawiania się „trudnych” emocji. Zdrowie psychiczne wymaga bowiem ciągłej troski i pracy, nawet po zakończeniu procesu.
Pacjent po psychoterapii po prostu lepiej radzi sobie z określonymi sytuacjami, gdyż zyskuje świadomość i narzędzia, które mu na to pozwalają.
Czy na czas trwania psychoterapii wpływa jej forma (stacjonarna/online)?
Obecnie psychoterapia może odbywać się nie tylko w formie stacjonarnej, ale także i online. Czy zatem forma terapii wpływa na czas jej trwania? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno jednak terapia online daje często większą elastyczność w ustalaniu terminów. Dlatego też sesje mogą odbywać się regularnie, co może wpłynąć na postępy. Poza tym dla części osób sesje online są mniej stresujące, dlatego mogą wpłynąć na prędkość, z jaką pacjent zacznie się w pełni otwierać.
Jednak nie jest to reguła i wiele zależy od indywidualnej sytuacji, zaangażowania pacjenta i natury problemu, z którym się zmaga. Istotne znaczenie ma także wybór odpowiedniego terapeuty, także psychoterapeuty online. Ponieważ jego doświadczenie i umiejętność budowania relacji mogą stworzyć bezpieczne i wspierające środowisko, w którym pacjent będzie mógł otwarcie mówić o swoich problemach. A to oczywiście znacząco wpływa na postępy leczenia.