Spis treści:
Jednak w rzeczywistości jest to realna choroba, zaliczana do zaburzeń afektywnych, a nie tylko – chwilowe obniżenie nastroju. A brak reakcji i leczenia, może prowadzić do narastania problemów i znacznego obniżenia komfortu życia. Sprawdź, jak psychoterapia pomaga leczyć depresję sezonową.
Co to jest depresja sezonowa?
Depresja sezonowa, inaczej sezonowa choroba afektywna, czy sezonowe zaburzenie afektywne (seasonal affective disorder, SAD), to specyficzny typ depresji, który pojawia się cyklicznie w określonych porach roku. Kluczowym elementem diagnostycznym jest właśnie sezonowość objawów.
Znane są dwie postaci tego zaburzenia:
- depresja zimowa (jesienno-zimowa),
- depresja letnia (ta postać jest znacznie rzadziej spotykana i zwykle występuje u pacjentów w okolicach okołorównikowych).
Depresja sezonowa może trwać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Najczęściej pojawia się u osób w trzeciej dekadzie życia, choć może dotykać także młodszych pacjentów. Częściej dotyczy kobiet.
Jakie są objawy depresji sezonowej?
W Europie, w tym w Polsce, najczęściej obserwuje się zimową postać zaburzenia. Dlatego też to na niej skupiamy się w treści artykułu. W tym przypadku występowanie niepożądanych objawów obserwuje się zwłaszcza w porze jesienno-zimowej. A w okresie wiosenno-letnim ma miejsce ich spontaniczna remisja.
Główne objawy depresji sezonowej to przede wszystkim:
- apatia, smutek, przygnębienie, które występują niemal codziennie, przez większą część dnia,
- brak zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność,
- utrata czerpania radości z czynności dnia codziennego,
- niepokój i lęk,
- poczucie beznadziei,
- brak energii, uczucie ospałości,
- problemy z koncentracją, kłopoty z podejmowaniem decyzji,
- zmiany w apetycie (głód węglowodanów, przejadanie się i przybieranie na wadze),
- wycofanie, izolacja społeczna,
- czasem myśli samobójcze.
Jak rozpoznać i leczyć depresję sezonową?
Wiele osób bagatelizuje powyższe objawy, uważając, że są one naturalną reakcją organizmu na krótsze dni i mniej słońca. Choć rzeczywiście naturalne jest, że w czasie krótszych dni wiele osób odczuwa spadek energii i samopoczucia, to jednak nie jest normą: chroniczna apatia, izolacja społeczna i stały brak motywacji do wykonywania codziennych zadań. W takich sytuacjach konieczny jest kontakt z lekarzem lub specjalistą zdrowia psychicznego.
Rozpoznanie depresji sezonowej przez lekarza zazwyczaj odbywa się na podstawie wywiadu klinicznego, analizy objawów oraz historii pacjenta. Po postawieniu diagnozy lekarz może omówić z pacjentem dostępne metody leczenia. Są to przede wszystkim psychoterapia, czasem połączona z farmakoterapią. W łagodzeniu objawów depresji sezonowej pomóc może także fototerapia oraz zmiana stylu życia.
Nawyki, które warto wprowadzić to przede wszystkim: codzienne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, zdrowe odżywianie (wybieraj pokarmy bogate w witaminy, minerały, które odżywią Twój organizm i dodadzą Ci energii), regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie kontaktów z bliskimi, ograniczenie alkoholu i używek, czy zdrowy sen.
Jak psychoterapia może pomóc w leczeniu depresji sezonowej?
W leczeniu depresji sezonowej bardzo ważną rolę odgrywa psychoterapia. Dzięki niej pacjenci mogą bowiem:
- otrzymać wsparcie emocjonalne w trudnym czasie,
- zwiększać świadomość,
- rozpoznawać negatywne myśli oraz wzorce zachowań,
- uczyć się nowych sposobów myślenia i zachowania,
- pracować nad zmianą nawyków, które mogą przyczyniać się do nasilania objawów,
- uczyć się zdrowego radzenia sobie ze stresem,
- zwiększać motywację do działania.
Depresję sezonową można leczyć także za pomocą psychoterapii online, która najczęściej odbywa się za pośrednictwem wideokonferencji. W naszym Centrum znajdziesz wielu psychoterapeutów online, którzy pomogą Ci odzyskać równowagę i radzić sobie z obniżonym nastrojem w tym trudnym czasie.
Taka forma psychoterapii zapewni Ci też szeroki dostęp do wykwalifikowanych specjalistów bez względu na Twoje miejsce zamieszkania. Poza tym jest ona wygodna, zwłaszcza w zimowych miesiącach, kiedy to trudne warunki pogodowe utrudniają dojazdy na sesje. Przy spotkaniach online możesz też liczyć na dużą elastyczność terminów.
Jak wybrać odpowiedniego terapeutę do leczenia depresji sezonowej?
Dla skutecznego leczenia depresji sezonowej duże znaczenie ma też wybór właściwego terapeuty. Ważne jest nie tylko to, by specjalista posiadał odpowiednią wiedzę i kwalifikacje w leczeniu zaburzeń nastroju, ale także to, abyś czuł się przy nim komfortowo i bezpiecznie. Dzięki temu łatwiej Ci się będzie otworzyć i wprowadzać zmiany.Dlatego też nasi Klienci mogą wypełnić specjalną ankietę, na podstawie której możliwe jest dopasowanie specjalistów, najlepiej spełniających wybrane kryteria.