W ostatnich latach coraz częściej zwraca się uwagę na rosnącą konsumpcję alkoholu wśród kobiet, co budzi poważne obawy. Zmniejszająca się liczba abstynentek wiąże się ze wzrostem ryzyka uzależnień oraz powikłań zdrowotnych związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu.

Alkoholizm u kobiet

Przez wiele lat alkoholizm postrzegany był przede wszystkim jako problem męski. Kwestiom związanym z uzależnieniem u kobiet nie poświęcano wystarczającej uwagi. Choć rzeczywiście problem nadmiernego spożywania alkoholu wciąż jest bardziej powszechny wśród panów, to jednak uzależnienie może wystąpić bez względu na płeć.

Problem alkoholizmu u kobiet nie powinien być bagatelizowany, zwłaszcza że alkohol działa na nie bardziej toksycznie niż na mężczyzn. Przyczyną tego są różnice w budowie ciała, metabolizmie oraz poziomie enzymów odpowiedzialnych za rozkład alkoholu.

Jak podkreśla psycholog dorosłych Patrycja Grzesikiewicz: „Mężczyźni, którzy są podatni na uzależnienia, wolniej osiągają punkt krytyczny niż kobiety. Co oznacza, że dla zaplanowanego efektu muszą spożywać większe ilości substancji psychoaktywnych lub zwiększać intensywność nałogowych zachowań. Dotyczy to alkoholu, większości narkotyków i hazardu (Tavares, Zilberman, el-Guebaly, 2003; Maria, Flanagan, Brady, 2014)”.

Więcej o przyczynach uzależnień przeczytasz w tym miejscu.

Tragiczne konsekwencje nałogu

U pań nadużywanie alkoholu może prowadzić do licznych konsekwencji, w tym:

  • dysfunkcji wątroby: kobiety są bardziej narażone na rozwój chorób wątroby związanych z alkoholem, w tym alkoholowego zapalenia wątroby, marskości wątroby,
  • problemów z sercem,
  • zaburzeń funkcji hormonalnych, nieregularnych cykli menstruacyjnych i owulacji,
  • raka piersi (zaobserwowano, że sięganie po alkohol przez kobiety zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu piersi),
  • większej predyspozycji do osteoporozy i podatności na złamania kończyn,
  • upośledzenia funkcji poznawczych: alkohol ma negatywny wpływ na zdrowie mózgu,
  • zaburzeń nastroju, zwłaszcza o charakterze lękowym i depresyjnym,
  • konfliktów rodzinnych,
  • trudności w pracy,
  • stygmatyzacji, izolacji społecznej.

Należy także wspomnieć o tym, jakie konsekwencje może mieć nadużywanie alkoholu w ciąży, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W pierwszym przypadku picie może być przyczyną przedwczesnych porodów, poronień oraz problemów zdrowotnych związanych z ciążą. U dziecka alkohol może powodować FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) – ciężkie, nieodwracalne zaburzenie wrodzone, które obejmuje uszkodzenia mózgu, problemy z rozwojem fizycznym i poznawczym oraz trudności w funkcjonowaniu społecznym.

Ponadto należy także pamiętać o tym, że kobiety pod wpływem alkoholu są bardziej narażone na wykorzystywanie seksualne. Alkohol osłabia zdolność kobiet do podejmowania świadomych decyzji i ogranicza ich możliwość reagowania na zagrożenia.

Dlaczego kobiety częściej piją w ukryciu?

Choć w ostatnich latach wiele się zmieniło w postrzeganiu ról płciowych, to jednak wciąż picie alkoholu jest mniej akceptowalne w przypadku kobiet. Panie, które piją w nadmiarze, często spotykają się z krytycznym odbiorem społecznym i stygmatyzacją. Ukrywanie nałogu jest, więc nierzadko wynikiem presji społecznej.

W przypadku starszych kobiet, które pełnią kluczowe role w rodzinie i domu, uzależnienie od alkoholu może wywoływać silne poczucie winy. Co więcej, część pań zmagających się z uzależnieniem od alkoholu może obawiać się, że problem doprowadzi do poważnych konsekwencji, np. takich jak utrata opieki nad dziećmi.

Poza tym przyznanie się do problemu z alkoholem dla wielu kobiet może wiązać się z ryzykiem utraty wsparcia bliskich, negatywnych reakcji partnera lub osłabienia relacji z rodziną.

Jak kobiety maskują swoje uzależnienie?

Kobiety, które zmagają się z alkoholizmem, często do perfekcji rozwijają umiejętność ukrywania problemu. Picie w samotności, gdy nikt nie widzi, staje się dla nich codziennością. W domu mogą mieszać alkohol z napojami bezalkoholowymi, by uniknąć podejrzeń.

Innym sposobem ukrywania uzależnienia jest przechowywanie alkoholu w nietypowych miejscach, jak samochód czy torebka. Kobiety często kupują też alkohol w małych ilościach, by nie wzbudzać podejrzeń. A zapach alkoholu maskują, używając perfum, dezodorantów, gum do żucia, miętówek lub płynu do płukania ust.

Na imprezach wybierają bardziej „akceptowalne” trunki, jak wino, drinki czy szampan, prezentując picie jako część stylu życia. Często też piją przed wyjściem na spotkanie towarzyskie w samotności.

Starają się też odwrócić uwagę od nałogu, np. nadmiernie dbając o wygląd, wzorowo spełniając obowiązki zawodowe i rodzinne. Dzięki temu mogą sprawiać wrażenie idealnych, co utrudnia innym zauważenie problemu.

W razie konfrontacji kobiety często zaprzeczają problemowi, twierdząc, że kontrolują swoje picie.

Opcje leczenia dla kobiet uzależnionych od alkoholu

W pierwszej kolejności leczenie rozpoczyna się zwykle detoksykacją w szpitalu. Kolejnym krokiem jest psychoterapia indywidualna i grupowa. Podczas terapii pacjentki regularnie spotykają się z terapeutą, czasem także innymi osobami uzależnionymi, by omawiać swoje życie, przyczyny uzależnienia oraz planować zmiany. Uczą się strategii radzenia sobie z uzależnieniem i zapobiegania nawrotom.

Dla kobiet, którym zależy na dużej dyskrecji, dobrą opcją leczenia może być psychoterapia online. W tym przypadku sesje prowadzone są za pomocą wideorozmów, bez wychodzenia z domu. Kobiety mogą korzystać z terapii w dogodnym momencie, na przykład wtedy, gdy nikogo nie ma w domu, co zapewnia im pełną anonimowość.

Wiemy JAK POMÓC – skontaktuj się z nami teraz.

Terapia online może pomóc w redukcji spożycia alkoholu i poprawie zdrowia psychicznego w podobnym stopniu co terapia stacjonarna. Kluczowe jest jednak wybieranie wykwalifikowanych terapeutów, gdyż to znacząco wpływa na efektywność leczenia.

Przeczytaj także: Terapia alkoholizmu online